Jsem Web (UX) architekt a SEO konzultant

Jak zjistit rychlost náčítání stránek, HTML, obrázky i Flash

Klienti se mne často ptají jak zjistí rychlost načítaní vlastních internetových stránek či velikost obrázků na stránce. Následující příklad uvádí jak zjednodušeně měřit rychlost načítání stránky a velikost stránky pomocí prohlížeče FirefoxRychlost načítání stránky může být v průběhu dne měnit,  záleží několika faktorech:

Další informace v článku Na co stránka čeká.

Aktuální zatížení serveru

Jako obyčejný uživatel nemáte možnost zjistit aktuální zatížení serveru kterému chceme rychlost stažení stránek.  Zatížení se mění podle počtu lidí, kteří jsou aktuálně připojení i podle činnosti které na webu realizují.  Proto doporučuji  rychlost jedné konkrétní stránky změřit několikrát denně. Zatíženost serveru konzultujte se správcem serveru. Zajímavý článek o možnosti testování rychlosti hostingu najdete na maxiorel.cz

Zapnutá Cache v prohlížeči

Cache (či keš) zajišťuje to, že při prvním otevření stránky se do Vašeho počítače uloží některé informace, které na stránce jsou. Typicky jsou to obrázky na pozadí, informace o css stylech, či javascripty. Za následek to má, že při průchodu webem jsou následující stránky, rychleji zobrazené.

Rychlosti Vašeho internetu

Můžete si změřit rychlost připojení Vašeho PC k internetu. Rychlost lze snadno zjistit pomocí pomocí nástroje Rychlost.cz. Pokud je Vaše rychlost více jak DOWNLOAD 2000 kbits, můžete říct že máte relativně rychlé připojení v rámci ČR.  V mém případě je rychlost 2 924 kb/s.

rychlost internetu

Obvykle se první do Vašeho počítače stáhne základní HTML text. Ten mívá řádově velikost do několika desítek  kilobajt (<30 kB) a obvykle se stahuje 100 a 400 milisekund. HTML text zobrazíte v prohlížeči Firefox pomocí klávesové zkratky CTRL + U.

Další faktory ovlivňující rychlost načítání stránky

Dalšími faktory ovlivňující rychlost načítání stránky jsou:

 • zatížení Vašeho PC (procesoru či RAM paměti)
 • používaný prohlížeč internetových stránek (např. Opera, Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer)
 • externí JavaScripty (například sledovací kódy), externí obrázky – Externím obrázkem je i orázek výše), video do stránky vložené
 • a další faktory

Změřit rychlost stránky pomocí prohlížeče Firefox a doplňku Firebug

Rychlost načítání stránky ovlivňují faktory výše, přesto pro získání reálných údajů lze snadno použít prohlížeč Firefox s nainstalovaným doplňkem Firebugfirebug.

Subjektivní vnímání rychlosti zobrazení

Rychlost načtení stránky lze vnímat subjektivně.  Stránka se může před očima zobrazit v průběhu 2-3 vteřin, ale obrázky či video stahuje dalších 10vteřin.

Pokud je například JavaScript  načten až po 6 vteřinách nemusí Vám to vůbec vadit, pokud tento skript není rozhodující pro funkčnost stránky. Některé stránky mají pomocí JavaScriptu řešení fungování navigačního menu, či zobrazení obrázků. Jiné stránky používají JavaScript pouze k odeslání Vámi vyplněného formuláře.

Druhým příkladem je rychlost stahování animovaných či jinak funkčních prvků ve formátu Adobe Flash. Načítání souborů v tomto formátu bývá pomalé. Pokud se Vám pomalu načítá reklamní sdělení v tomto formátu, obvykle to nevadí. Pokud jsou stránky celé ve formátu Flash, zdají se být stránky pomalé.

To jsou další ukázky toho, že rychlost načítání stránky je vnímána subjektivně.

Měření rychlosti stránky a zobrazení velikosti souborů

Po instalaci doplňku Firebug do Vašeho prohlížeče máte možnost zobrazit „měřící nástroj“  a to dvěma způsoby:

 • 1) Klikněte kamkoli do prostoru požadované stránky pomocí pravého tlačítka. Vyberte – Prozkoumat prvek ve Firebugu
 • 2) Stiskněte na klávesnici tlačítko F12
 • 3) Rozvine se Vám spodní lišta(konzole) Firebugu, která obsahuje záložky Konzole, HTML, CSS, Skripty, DOM, Síť, Cookies.  Vyberte záložku Síť.
 • 4) Pokud se Vám nezobrazili podobné řádky jako jsou na obrázku výše, je potřebné funkci Síť aktivovat. Kliknutím na trojúhelníček vpravo se rozvine menu, v kterém kliknutím aktivujte „Povoleno„.
 • 5) Dále je vhodné aktivovat (zakliknout) funkci „Zakázat vyrovnávací paměť prohlížeče“ neboli již výše zmíněnou Cache.
 • 6) Znovu načtěte stránku na které chcete měřit rychlost stahování. V tomto případě stránka „http://www.seopc.cz/“ .  opětovné načtení stránky lze klávesou F5.
 • 7) Výsledek bude vypadat podobně jako je na obrázku níže.
 • 8) V pravém dolním rohu se zobrazí číslo, které naznačuje rychlost stažení celé stránky.

Lze zjistit jak dlouho a jak veliké soubory  se stahují. Dále lze stahované soubory rozdělit podle typu obsahu (jen HTML, obrázky, Flash, CSS, Média, JS, XHR).

Pro zjištění reálné rychlosti odpovědi serveru je nejvhodnější se podívat do záložky HTML. Jedná se základní informace, které se k Vám do počítače stáhnou.  Opět se jedná zjednodušený pohled, jelikož se stahují i externí soubory. V tomto případě se stahují z Facebooku a dalších zdrojů.

V lepší případě je dobré sledovat jen rychlost stažení souborů z vlastního serveru „www.seopc.cz„.

Pokud se vám zdá stahování pomalé, je vhodné se podívat které soubory jsou veliké (řádově desítky a více KB) a nebo které se dlouho stahují. Dále lze pomocí tohoto nástroje kontrolovat i velikost obrázků do stránky vložených.

Internet v mobilu a tabletu

Pomocí počítače a běžného internetového prohlížeče zjistíte také jak se zobrazují  konkrétní internetové stránky v mobilu, či tabletu.

 WEB Page Test

Nezávislý testovací online nástroj zjistí je například webpagetest.com.  Online nástroj vám nabídne velmi podobné infomrace jako Firebug. Důležité je nastavit z které části Země chcete přístupy na svůj web testovat.

Zde je výsledek testování rychlosti webu SEOPC.cz při připojení z USA, VA, Dulles a simulace Internet Expoloreru 9.

Stránky lze testovat z těchto lokací:
North America, South America, Europe, Asia, Oceania
Dublin, Ireland (IE 7-9,Chrome,Firefox) London, UK (IE 7-8) Madrid, Spain (IE8) Paris, FR (IE 7,8, Chrome) Brussels, BE (IE 9,Chrome,Firefox,Safari) Amsterdam, NL (IE 7-9, Chrome, Firefox) Steenbergen, NL (IE 9,Chrome,Firefox,Safari) Geneva, Switzerland (IE 8) Frankfurt, DE (IE 7-9,Chrome,Firefox) Stockholm, Sweden (IE 8,Chrome,Firefox,Safari) Israel (IE 8, Chrome) Moscow, Russia (IE 8,Chrome,Firefox) Saint Petersburg, Russia (IE 9,Chrome,Firefox)  Delhi, India (IE 8,Chrome,Firefox) Singapore (IE 8, 10, Chrome, Firefox) Jiangsu, China (IE 7,Chrome,Firefox) Tokyo, Japan (IE 9,Chrome,Firefox)  Sydney, Australia (IE 7,Chrome,Firefox) Wellington, NZ (IE 9,Chrome,Firefox)

http://www.webpagetest.org/

Přidej komentářMenu